Menu

POSYS versus sisteme existente

2004-03-01
2013-03-07
  • Cosmin Truta

    Cosmin Truta - 2004-03-01

    Salut, baieti,

    Am dat intamplator peste POSYS, si cred ca e o idee buna sa se poata rula module Win/COFF si Linux/ELF in acelasi sistem. Mai e mult timp pana cand proiectul WINE HQ va merge suficient de bine incat sa il pot folosi frecvent, si pe Windows nu pot rula executabile Linux (am tot urmarit, poate va apare un subsistem ELF pe Windows 2000, intr-un mod asemanator cu suportul pentru OS/2, dar...)

    Ma gandeam sa fac o sugestie, daca-mi permiteti:
    In loc sa petreceti timpul implementand tot tacamul (kernel, drivere, etc.), nu ar fi mai bine sa va concentrati asupra avantajului adus de POSYS? De exemplu, FreeDOS-32 banuiesc ca ofera ceea ce va trebuie, si nu ar trebui decat sa scrieti incarcatoare pentru COFF, si/sau pentru ELF, impreuna cu bibliotecile aferente. Sau, metoda ideala ar fi un subsistem (incarcator, etc.) de ELF pe Windows NT/2000/etc.

    Altfel, ma tem ca putina lume se va uita la POSYS. Problema o vad in felul urmator:
    - Posibilitati limitate de a rula COFF si ELF in comun *exista* (ex. un Linux minimal cu Wine - si chiar daca Wine nu poate rula aplicatii ff sofisticate, ruleaza aplicatii consola intr-un mod mai mult decat decent);
    - "Sisteme simple" care sa ruleze in mod protejat, si care sa se poata incarca si de pe o discheta, *exista* (QNX-Lite, FreeDOS-32).

    Daca aveti o strategie prin care sa faceti din nou ceea ce am enumerat mai sus SI sa existe avantaje suplimentare evidente -- succes! (va fi greu de crezut, daca nu o sa va alature un numar suficient de mare de programatori...)

    Daca nu, as sugera sa va concentrati la ceea ce aduceti in plus, fara a cheltui un efort imens, cu putine sanse de rasplata (= sa reconstruiti roata).

    Cosmin

     
    • Pop Cristian

      Pop Cristian - 2006-06-12

      Salut!

      Imi pare bine ca in sfarsit vad feedback la ceea ce am inceput foarte foarte demult!

      Proiectul l-am inceput singur prin clasa a XI-a si pana la urma tot singur am ramas...

      Acum, ajuns in anul IV de facultate vad si eu altfel lucrurile.

      Din pacate proiectul este pe moarte, dar ramane un bun exemplu si exercitiu pentru lucrul cu procesoarele x86 in protected mode.

      Pe langa avantajul incarcarii COFF/ELF ideea mea era sa folosesc la maxim functiile procesoarelor x86 pentru a izola cat mai mult procesele intre ele si fata de drivere/kernel. (Deci un sistem mult mai sigur).

       

Log in to post a comment.