Menu

module

Piotr Murawski

Moduł

Modół

Moduł wykonawczy wykonany jest w oparciu o mikrokontroler PIC18F14k22. Układ ten posiada dokładnie takie interfejsy wejścia i wyjścia jakie są potrzebne. Ponadto, jest bardzo korzystny cenowo (zakupiony w www.farnell.com).

Projekt

Projekt modułu, schemat i pliki produkcyjne PCB (gerber) oraz "image" znajdują się w sekcji "Download". Wszystkie pliki projektu objęte są licencją załączoną do plików projektu. Wykorzystanie plików projektu jest jednoznacze z akceptacją licencji i jej przestrzeganiem.

Do oglądania gerberów polecam GERBV, dostępny na Linux.

Sensor Dotykowy

Jako wyjątkowa funkcja, każde z 6 wejść może działać jako sensor dotykowy. Układy Microchip'a potrafią działać jako sensory dotykowe pojemnościowe, dzięki sprytnemu wykorzystaniu pojemności samplującej wejść przetworników A/D. Microchip nazywa to "TouchSense". Co prawda Microchip dostarcza przykładowy kod i płytki ewaluacyjne, jednak ich implementacja jest tylko przykładowa. W module, zastosowany jest bardzo rozbudowany algorytm, automatycznie strojący sie po włączeniu do przyłączonej pojemność, tak by potem reagować na zmianą pojemności a nie na wartość bezwzględną. Dzięki temu, układ działa zarówno z krótkim kabelkiem jak i dużą płytką metalową. Strojenie realizowane jest także w trakcie pracy. Zastosowana jest histereza, i rozbudowane uśrednianie rekurencyjne (jak filtr IIR). Wszystkie parametry algorytmu dotykowego można zmienić, jednak w praktyce, wartości fabryczne są zupełnie zadowalające. Wejścia mogą też działać jako normalne czujniki stykowe.

Wyjścia

Moduł posiada 4 wyjścia. Każde wyjście to poziom logiczny 0-5V. Wyjściami można sterować optotriakiem, tranzystorem MOS (do 12V ledów) lub przekaźnikiem. Oczywiście, wyjście jest bezpośrednio prowadzone z mikokontrolera, należy więc zwrócić na graniczne wartości prądu.
Wyjścia mogą być ustawione na 0, 1 lub prosty PWM (ze względu na ograniczenia procesora, niezbyt płynny ten czas)

Programowanie

Plik z kodem to output.hex, do programowania wykorzystywany był PICKIT2, ale każdy programator Microchip'a powinien się nadać. Złącze programujące PICKIT2 to 6 pinów, z czego używane jest 5 a dwa to GND i +5V. Czyli, potrzebne są jeszcze 3 sygnały, na płytce wyprowadzone są obok złącza J1 i oznaczone J2 (PGD, PGC, MCLR). Jak podłączyć do PICKIT2?:

PICKIT2 pin:
1 MCLR
2 VDD
3 GND
4 PGD
5 PGC
6 N.C.

VDD i GND można podłączyć ze złącza J1

Dokumentacja PICKIT2

<B>!!! Po zaprogramowaniu, moduł posiada domyślny adres NET:31, ID:126 !!!</B>