Astronomy Software

OS OS

 • More...

Category Category

License License

Translations Translations

 • More...

Programming Language Programming Language

Status Status

Audience Audience

User Interface User Interface

Database Environment Database Environment

Freshness Freshness

Astronomy Software

 • 2018 Network Intelligence Planning Guide 2018 Network Intelligence Planning Guide Icon
  2018 Network Intelligence Planning Guide Icon

  Get insights on net neutrality, cloud readiness, security and WAN transformation.

  Networking is becoming cloudier, hybrid and more Internet-centric. IT managers now own user experience, whether they own the networks or not. Get our latest ebook to learn how network intelligence will help you adapt to a quickly changing Internet-centric environment.
  Are you involved with your company's network performance/operations team?
  Get Ebook
 • Easy Test Automation. Easy Test Automation. Icon
  Easy Test Automation. Icon

  Scriptless tests, integrated with your pipeline with no infrastructure to maintain. mabl makes test automation easy.

  mabl uses machine learning models to automatically identify application issues, including javascript errors, visual regressions, broken links, increased latency, and more.
 • Sky Chart / Cartes du Ciel Icon

  Sky Chart / Cartes du Ciel

  SkyChart is a software to draw chart of the night sky for the amateur astronomer from a bunch of stars and nebulae catalogs. See main web page for full download. This software is part of a full suite for astronomical observation: https://sourceforge.net/projects/ccdciel/ https://sourceforge.net/projects/indistarter/ https://sourceforge.net/projects/eqmodgui/ Requirement: https://sourceforge.net/projects/libpasastro/ See also: https://sourceforge.net/projects/indi/

 • Slnečné škvrny Icon

  Slnečné škvrny

  Program na spracovanie pozorovaní slnečných škvŕn

  Program vznikol ako ročníková práca z informatiky na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove. Vznikol na základe programu PC – Sun (autor: V. Feik), ktorý slúži na digitalizáciu pozorovaní Slnka na Hvezdárni Františka Pešty v Sezimovom Ústí (ČR). Program Slnečné škvrny slúži na digitalizáciu pozorovaní slnečných škvŕn a fakulových polí. Pozorovania sú následne štatisticky spracované do tabuliek a grafov popisujúcich aktivitu Slnka. Program taktiež umožňuje výpočet fyzikálnych súradníc Slnka, Carringtonovej otočky a juliánskeho dátumu. Program je určený pre astronómov – amatérov aj profesionálnych astronómov. Program rieši komplexne problém pozorovania slnečných škvŕn. Taktiež realizuje kontrolu vstupných dát od užívateľa. Pre správne fungovanie programu je potrebné dať užívateľovi právo zapisovať do priečinku "C:\Program Files\Slnecne skvrny".

  Downloads: 0 This Week Last Update: See Project
 • Previous
 • You're on page 1
 • Next

Get latest updates about Open Source Projects, Conferences and News.

No, Thank you