5 rozdielov medzi Greenie desktop a Lubuntu

Greenie, zakladajúce na Lubuntu 14.04, vychádza v novej verzií - v dvoch edíciách. Ako prvá prišla edícia pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o knihy. Ich čítanie, upravovanie, písanie a všetko čo s tým súvisí. Po e-book vydaní vychádza aj klasické, desktopové. Čiže veľmi podobné pôvodnému Lubuntu. Kde sú ale rozdiely? Tu je top 5 rozdielov, z môjho pohľadu.

1) LibreOffice namiesto Gnome Office
Myslím, že projekt Abiword tak celkom nepatrí do Linuxového desktopu na Slovensku a v Českej republike. Netvrdím, že je to nekvalitný softvér alebo niečo podobné - a kto chce, nech si ho nainštaluje. V Lubuntu i Xubuntu je predvoleným nástrojom na tvorbu textov, tak ako je Gnumeric náhradou za "ten Excel".

V Greenie je použitý klasický LibreOffice, a to hlavne pre kompatibilitu z Microsoft formátmi, ktorá je niekde inde. Taktiež je dnes už naozaj veľa rôznych offline i online riešení na prácu s jednoduchými textami. LibreOffice je tak veľký kaliber a kto potrebuje niečo menšie, má dostatok iných možností. Komu ste naposledy inštalovali Abiword? Navyše je LibreOffice známy aj z Microsoft Windows a dobre si rozumie aj s komplikovanými dokumentami v doc/docx.

2) Flux
Flux je výborný pomocník na prácu v noci. Tak ako sa dostal do e-book vydania, našiel si miesto i v desktope. Práca v noci bez výraznejšieho ničenia očí, to je niečo veľkolepé. Kto z vás naozaj musí pracovať v noci? Navyše aplet tak trochu aj upozorní, že by bolo dobré ísť už spať a neprezerať stále tie internety :)

3) Dropbox
Dropbox, ako slobodný softvér i neslobodný démon, sú súčasťou Greenie. Samozrejme to má svoju cenu - na médiu i v nainštalovanom systéme to niečo zaberie, a nie málo. Stále sa ale systém s Dropboxom dá dostať na 1CD, ako sme i dokázali. Nie všetci Dropbox využívajú, no myslím, že je to oveľa častejšia voľba ako Ubuntu One - na Androidoch, Windows, Linuxe a neviem kde všade.

4) Konzolové nástroje
Patria k systému vhodnému pre staršie počítače aj terminálové nástroje? Myslím si, že nemôžu chýbať. Ak padne X server, prípadne si používateľ na ne zvykne a iné nechce, alebo jednoducho ako nenáročné aplikácie, ktoré efektívne používajú klávesové skratky - majú svoje miesto. V zastúpení je napríklad Irssi pre IRC diskusie či preslávený správca súborov Midnight Commander.

5) Zameranie na SK/CZ
Slovenčina a Čeština už na LiveCD, preložené aplikácie (ani náhodou nie všetky), pridané hry, ktoré boli z Gnome Games vyhodené no je o ne záujem a zas iné, ako napríklad hlúpe hádzanie kockou boli vyhodené. Greenie prehrá filmy kódované rôznymi kodekmi, nemá problémy s MP3 či inými súbormi a nechýbajú náhrady za známe programy z Windows, ako napríklad Gnome Commander.

Posted by elven 2014-06-01 Labels: Greenie Linux Desktop